پنج دلیل برای این که سیگارالکترونیکی باید جایگزین سیگار شود

جایگزین کردن سیگار با ویپ

همه ما می دانیم که سیگار برای سلامتی مضر است، اما میلیون ها نفر در سراسر دنیا همچنان سیگار می کشند. دلایل بی شماری وجود دارد که شما باید سیگار کشیدن را با ویپینگ جایگزین کنید که در این مقاله اساسی ترین دلایل این امر را بررسی می کنیم.

1.کشنده بودن سیگار

اداره بهداشت و آمار ملی بریتانیا اعلام کرده است که 14.1 درصد از مردم این کشور سیگار می کشند. این یعنی حدود 6.9 میلیون نفر. متاسفانه سیگار علت مرگ 78000 انسان در سال است و اصلی ترین دلیل سرطان در دنیا نیز است. سازمان جهانی سلامت یا همان NHS اعلام کرده است که با سیگار کشیدن خطر ابتلا به 50 نوع بیماری را به شدت افزایش می یابد. 

این در حالیست که تقریبا 6 سال از زمانی که سازمان بهداشت برینتانیا رسما اعلام کرد که ویپینگ تا 95 درصد کمتر از سیگار کشیدن ضرر دارد. پس، چرا هنوز دنیا سیگار کشیدن را کنار نگذاشته است؟

تحقیقات سازمان سلامت انگلستان در بیانیه ای اعلام کرد:
دلیل ارائه شده توسط مخالفان جایگزین شدن سیگارهای الکترونیکی و دستگاه های ویپ این است که تاثیرات استفاده طولانی مدت آن برای دانشمندان مشخص نیست، درحالی که تاثیرات کوتاه مدت و طولانی مدت سیگار کشیدن سال هاست که به مردم دنیا ثابت شده است و این دلیل منطقی برای عدم جایگزینی سیگار با دستگاه های ویپ نیست. (در اینجا بخوانید)

2. هزینه های ویپینگ به مراتب کم تر از سیگار کشیدن است

با یک حساب سر انگشتی مشخص می شود که حتی در داخل ایران که سیگارها فوق العاده بی کیفیت و ارزان هستند و در مقابل هزینه های واردات سیگارهای الکترونیکی و تجهیزات آن ها بشدت بالاست، باز هم هزینه های جایگزینی سیگار توسط دستگاه های ویپ (صرف نظر از تقریبا بی ضرر بودن آن در مقابل کشنده بودن سیگار) در طولانی مدت کم تر  از سیگار کشیدن است.

3. ویپ ها هزاران ماده سمی موجود در سیگار را ندارند

سیگار حاوی 4000 ماده شیمیایی و تنباکو نیز حاوی بیش از 60 ماده سرطان‌زا و بیش از 700 ماده افزودنی است. زردی دندانها، بوی بد دهان، تیره شدن پوست، چین و چروک های زودرس، کبودی و تیرگی زیر پلک ها و کاهش حافظه و قوه یادگیری از عوارض ظاهری ناشی از مصرف سیگار در فرد است که سیگارهای الکترونیکی هیچ یک از این عوارض را ندارد.

4. سیگار کشیدن بیشترین علت مرگ قابل پیشگیری است!

سومین عامل مرگ و میر در دنیا سیگار است و بیشترین علت مرگ و میر در دنیا که قابل پیشگیری توسط خود فرد است هم متاسفانه سیگار است.

5. بخار ویپ به اطرافیان فرد ویپر آسیب نمی زند.

سازمان بهداشت جهانی (World Health Organization) می گوید بیش از 90 درصد از مردم جهان در معرض دود دست دوم افراد سیگاری هستند. این سازمان معتقد است استنشاق دود سیگار دیگران خطری جدی برای سلامت مردم است. پژوهشگران دانشگاه كاليفرنيا می گویند، خطر ابتلا به بيماري‌هاي تنفسي در بچه‌ها و دیگر اعضای خانواده هایی كه در آنها افراد سیگاری زندگی می کنند، نسبت به افرادی كه در معرض دودسیگار نیستند 4 برابر افزايش مي‌يابد. این در حالیست که بخار ویپ ها و سیگارهای الکترونیکی هیچ گونه ضرری برای سلامت اطرافیان فرد ویپر ندارد.

آیا برای جایگزینی سیگارالکترونیکی میدونستید که ... ؟

حدود 10 درصد مردم دنیا باورهای غلطی درباره مضرات ویپ و سیگار الکترونیکی دارند! باورهایی که متاسفانه به صورت جهت دار توسط رسانه ها در ذهن مردم ایجاد شده است. نکته مهمی که کمتر به آن اشاره می شود این است که استفاده از ویپ و سیگارهای الکترونیکی در صورتی بی خطر است که از دستگاه ها و ایجوس های اورجینال استفاده شود. در غیر این صورت صدمات جبران ناپذیری به سلامت فرد وارد می شود. 

این پیامد یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد شدن این باور غلط در بین مردم است و فردی که به دلیل استفاده از تجهیزات تقلبی آسیب دیده است را نباید دلیلی بر مضر بودن و خطرناک بودن سیگارهای الکترونیکی دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به راهنمایی نیاز دارید؟
×

فهرست